soutěž
Cirkulární ekonomika, Dobrá praxe, Novinky, Soutěž

Kořenová čistírna odpadních vod v Závadě soutěží o inovativní OBEC 2030

Hledali jsme levné a ekologické řešení pro naši malou obec. Levné jak pořizovacími náklady, tak na náročnost údržby,“ začíná vyprávět příběh dosud stále průkopnického řešení starostka moravskoslezské obce Závada, Andrea Lorková. V možnostech šestisethlavé obce u rybníka Kaménka nebyla výstavba klasické ČOV. Inspiraci však šlo hledat v několika obcích ČR, ale třeba i ve vzdálenější Moldávii. Dobrou zprávou je, že takové řešení existuje. Jmenuje se kořenová čistírna odpadních vod.

Všichni nás od toho odrazovali. Je to řešení, na které nám nikdo nepřidá,“ popisuje počáteční bariéry starostka Lorková. Obavy se nevyplnily. Na investici o výši 5,5 milionu Kč přispěl Moravskoslezský kraj 75%.

Kořenová čistírna odpadních vod v Závadě

Potom už stačilo vyčistit původní nevzhlednou skládku a zakomponovat potřebné stavební úpravy. Hlavně zasadit rákos a rostatce, které protékající vodu okysličují, čímž ji čistí. „Výsledkem je nejen čištění odpadních vod, ale vznikla i zajímavá stavba zasazená do přírody, došlo ke zkulturnění místa, které bylo ne úplně reprezentativní částí naší obce,“ dodává starostka.

Údržba tohoto zařízení je poměrně nenáročná. Jednou týdně musí místní pracovník vyčistit česle. V Závadě funguje kořenová čistírna odpadních vod jeden rok, ve Spáleném poříčí, odkud závadští čerpali inspiraci, mají zkušenost patnáctiletou. A ve zmíněné Moldávii mají podobná řešení bezproblémově fungující už nějakých třicet let.

Kořenová čistírna odpadních vod v Závadě

Občané přijali novou vymoženost velmi pozitivně. Jednak totiž zkulturnila nevzhledný kout obce, ale především je vyjde i finančně levněji, než stávající vyvážení žump. Alternativa chemického čištění by je pak vyšla na trojnásobek. Takže spokojení jsou všichni. Starostka, občané, finance, a dokonce i ten rákos.

Soutěž o inovativní OBEC 2030

Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inovativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku / inovativní řešení čištění odpadních vod, či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez.

soutěž