soutěž
Dobrá praxe, Novinky, Osvětlení, Soutěž

LED osvětlení v obci Míčov-Sušice soutěží o Inovativní OBEC 2030

Až se příště pojedete koupat na Seč, vystoupejte – jste-li fyzicky zdatní – na samotný hřeben Železných hor. Pokud vyrazíte od vodní nádrže severním směrem, nemusíte se obávat soumraku. Obec Míčov-Sušice na Chrudimsku totiž disponuje zcela novým veřejným osvětlení. LED osvětlení obce nyní bude soutěžit o inovativní OBEC 2030.

LED osvětlení

V Míčově-Sušici došlo k výměně všech 54 lamp. Původní sodíkové výbojky nahradilo LED osvětlení. „K tomuto kroku jsme se rozhodli z důvodu snížení energetické náročnosti a také z důvodu vysoké poruchovosti původního osvětlení,“ vysvětluje Milan Šimon, starosta obce. Poruchovost je vyřešena – obyvatelé všech 5 částí si nemají na co stěžovat. Jako součást projektu si obec nechala zpracovat pasport veřejného osvětlení. Místní veřejné osvětlení splňuje vysokou teplotu chromatičnosti a není tak zdraví škodlivé. Navíc osvětluje přesně to, co má, nikoliv okolní zahrady a okna do ložnic.

LED osvětlení
LED osvětlení

Významnou součástí projektu LED osvětlení je samozřejmě finanční úspora. Nemalá finanční částka odpadne díky tomu, že není nutné investovat do nekonečných oprav. Ale především se ušetří za energii samotnou. „Náklady jsou nyní zhruba na 1/3 původních nákladů a to i přes to, že se doba svícení prodloužila a počet lamp je vyšší o 5 ks,“ vysvětluje starosta.


Soutěž o inovativní OBEC 2030

Přihlášení do soutěže není nic složitého. Máte na obci inovativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku / inovativní řešení čištění odpadních vod, či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez.

energetické úsporyLEDLED osvětleníMíčov-Sušiceobec2030veřejné osvětlení

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž