soutěž
Dobrá praxe, Elektromobilita, Novinky, Soutěž

Podívejte se na video: Bělá pod Bezdězem – město čisté mobility

V Bělé pod Bezdězem se rozhodli nikoliv vydat, ale rozběhnout se, po cestě čisté mobility. Obec, která těsně sousedí s tradiční českou automobilkou to má takříkajíc „vepsáno v genech“. Ve videu se seznámíme se starostou Jaroslavem Vernerem i místostarostou Janem Sýkorou. Navštíví nás i experti z Mladé Boleslavi, aby nastínili, jakým směrem se automobilismus v naší zemi bude v následujícím desetiletí rozvíjet.

Město Bělá pod Bezdězem řešilo několik potřeb dohromady. Zavádělo službu městské policie, obnovovalo vozový park i odpadový systém a navíc se hodlalo postavit čelem k výzvám o snížení dopadu lidských sídel do klimatu planety Země. Elektromobilita tak byla jasným prostředkem, jak tyto potřeby racionálně i efektivně uchopit a realizovat.

Elektromobilní město Bělá pod Bezdězem: co to znamená v praxi

V majetku a správě města byste dnes nalezli:

  • služební osobní automobil městské policie
  • užitkovou elektro multikáru
  • obecní elektromobil používaný pro referenty úřadu a pomoc seniorům a horoženým skupinám obyvatel
  • dvě elektrokola užívané především asistenty městské policie

První elektromobil – Škoda Citigo iV byl dar nadačního fondu mladoboleslavské automobilky, která je zároveň partnerem města. Přišel v době, kdy se zřizovala místní policie. Ne všude se ale dostanou policisté autem. Katastru obce připadá 980 ha lesů, v nichž je potřeba občas také zasahovat, jako třeba při nedávné nečekené střelbě. Tam se policisté mohou vydat na elektrokolech. Nečekaná střelba se objasnila, jednalo se naštěstí jen o myslivce, který si spletl hranice revíru.

Druhé Citigo slouží pro obecní účely. Obzvláště v nejtěžším období pandemie, kdy bylo potřeba pomáhat nad běžný rámec, oddřel tento vůz své. Pomáhá v zajištění nákupu, vyzvednutí léků, registrací k očkování, ale i zavezení aktuálních informací apod. Tuto pomoc zajišťujm město ve spolupráci s městskou policií a dobrovolníky. „Inspirací nám byla akce Škoda auto pomáhá, kdy jsme měli zapůjčený vůz pro tyto aktivity v době první vlny epidemie a rádi bychom v této službě pokračovali a rozšiřovali ji,“ vysvětluje místostarosta Jan Sýkora. Pořízení tohoto vozu je podpořeno dotací ze SFŽP a současně příspěvkem z Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

Elektromobilní „multikára“ je využívána nejen na běžnou údržbu zeleně a úklid veřejných prostranství, ale také ke svozu tříděného odpadu po městě. A protože jeden vůz nestačí, probíhá aktuálně výběrové řízení na další užitkový elektromobil. Obě dvě „multikáry“ jsou spolufinancovány prostřednictvím dotace ze SFŽP

V Bělé sice z důvodu absence semaforů nejezdíme na zelenou, ale jezdíme čím dál tím víc zeleně,“ laškuje místostarosta Jan Sýkora.

čistá mobilitaelektromobilitainovativní obecobec 2030škoda autoškoda citigo

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž