soutěž
Novinky, Soutěž

Desítky obcí soutěží o Inovativní OBEC 2030. Finalisté budou známi v polovině října.

Soutěž o Inovativní OBEC 2030 přilákala pozornost desítek soutěžících obcí. Dokazuje tak, že dostatek příkladů dobré praxe environmentální zodpovědnosti kombinované s ekonomickou racionalitou, lze nalézt ve Slezsku, na Moravě, či v Čechách. Inovativní obce prostě v naší kotlině máme. Za inspirací nemusíme jezdit do zahraničí, stačí se mnohdy podívat za kopec či na druhou stranu lesa.

S čím kdo soutěží o Inovativní OBEC 2030?

Podmínkou přihlášení byla inovace v oblasti energetiky, smart technologií, výroby energie, environmentální zodpovědnosti či cirkulární ekonomiky. Každá obec mohla přihlásit jedno řešení – v případě několika obcí, které jich přihlásily více, rádi necháváme vybraná řešení do dalších ročníků. Ale pojďme se podívat na ta stávající.

Výroba energií

Solární panely v Budišově nad Budišovkou
Solární panely v Budišově nad Budišovkou

Velikým tématem je výroba energií, která v budoucnu výrazně přispěje k obecní energetické soběstačnosti. Ve světě roku 2030 bude patrně každé lidské sídlo disponovat vlastním zdrojem výroby, i když ten nemusí nutně pokrýt celou jeho spotřebu. Napojení na existující distribuční sítě pravděpodobně ještě za deset let bude realitou. Vlastní zdroj výroby, pokrývající alespoň část spotřeby, ale již mají mnozí. Například obec Nemile, která jako první obec v ČR využila financování systémem „za korunu“ pro stavbu fotovoltaické elektrárny na střeše ČOV. Pionýrské řešení energetické komunity, kdy energie vyrobená na střeše jednoho domu je využita pro účel spotřeby jiného (historického objektu) pak naleznete v Litultovicích. Čavisov a Křižánky pak energii vyrobenou ze slunce využívají pomcí baterie na noční svícení. A v Budišově nad Budišovkou mají z FVE vyrobenou energie a teplo rozvedeno prostřednictvím lokální distribuční sítě mj. i do vlastního elektromobilu.

Nejen sluneční záření je zdrojem energie s budoucností. Elektřina se dá vyrobit z čehokoliv, prasečí kejdu nevyjímaje. Bioplynové stanice, které tohle umí, soutěží v Haňovicích, Kozojídkách, či Slatině pod Hazmburkem. Svatý jan nad Malší zase disponuje výtopnou na dřevní štěpku. Řešení, která nám pomohou vyrovnat se s odklonem od uhlí, tak existují a jsou funkční.

Energetické úspory

Výměna osvětlení ve Starých Křečanech
Výměna osvětlení ve Starých Křečanech

Jedna věc je energii ekologicky vyrábět a druhá je s ní neplýtvat. Ukazuje se, že energie můžeme spotřebovávat mnohem méně, aniž bychom nějak omezili vlastní komfort. Vědí to dobře v Tisé, či v Holicích, kde dokonce vybudovali ZUŠ v pasivním standardu. Velikých úspor za elektřinu se dá docílit výměnou a zefektivněním systému veřejného osvětlení. O tom by mohli povídat starostové Starých Křečan (kde využili systém „za korunu“, tj. bez nutnosti vlastních investic či plnění podmínek dotačních titulů), či obcí Babice, Míčov-Sušice, Ropice a Tchořovice.

Cirkulární ekonomika

Kompostárna ve Veselíčku
Kompostárna ve Veselíčku

Velikým tématem pro nás je cirkulární ekonomika. Její součástí je i odpadové hospodářství, kde fascinujícím komplexním systémem disponují v Prachaticích. Že něco podobného může dělat i opravdu malá obec, dokazují Býčkovice či Pozlovice. Pozadu nezůstávají ani Nišovice, které nemilosrdně zatočily s nepořádkem okolo sběrných hnízd.

Když jsme u toho bioodpadu, ten se dá buď zpracovat v bioplynce, nebo třeba kompostovat. Obecní řešení pro kompostování ukazují příklady obcí Veselíčko či Klimkovice.

Systém čištění odpadních vod nedává spát nejednomu ze starostů, zvlášť v případech, kdy není z jakýchkoliv důvodů možné (či rozumné) vystavět „klasickou“ čistírnu odpadních vod. O řešení by mohli přijet vyprávět (a koneckonců to opravdu dělají) z Paceřic, Rybí, či Starkoče, kteréžto obce vybavily své občany systémem malých domovních čistíren odpadních vod. Náročné na organizaci, ale z hlediska efektu plně funkční řešení. Kromě bakterií, které vodu čistí v těchto případech, existuje i řešení čištění vody pomocí kořenů rostlin. Takové mají v Hradci nad Svitavou nebo v Závadě. Vtipně, jednoduše, ale neméně inovativně pak nakládají s přečištěnou vodou v obci Otice. V Kolíně pak instalovali chytré vodoměry, díky nimž je spotřeba vody efektivnější.

Smart technologie

Obecní "eshop" z Patokryjí
Obecní „eshop“ z Patokryjí

Digitalizovat se dá i prostředí malých obcí a nemusí se v žádném případě jednat o drahá řešení, která pomohou občanům vyřídit si záležitosti typu poplatků za odpad, pronájem obecní sekačky, nebotřeba zjistit, jak hlasovali zastupitelé. Kdo nevěří, nemusí v tomto případě nikam běžet. Stačí sednout k těm internetům a podívat se na příkladné obce Patokryje či Chabařovice. Mimochodem, supr rychlým a předně stabilním internetem disponují v Blešně. Optickou síť si tam totiž obec vybudovala a provozuje sama.

Čistá mobilita

Policejní ŠKODA CITIGO iV v Bělé pod Bezdězem
Policejní ŠKODA CITIGO iV v Bělé pod Bezdězem

Naší pozornosti neuniká ani čistá mobilita. O technologiích budoucnosti se vedou diskuse, ale že elektromobilita si své místo najde, o tom už dnes pochybuje málokdo. Samozřejmě, nebude se jednat o samospásné řešení vhodné pro všechno. Užitkovým vozítkům typu nákladní tříkolky či multikáry ale jednoznačně elektrický motor sluší a dává logiku. Zeptejte se třeba v Karlově Studánce, Mořicích, Polepech u Kolína, či Zbraslavi u Brna. Menší elektromobil pro obecní účely zase dobře slouží v Neplachovicích. Komplexní přístup k elektromobilitě, kdy ulice brázdí úřední či policejní elektromobily (a elektrokola), o zeleň se starají elektro-multikáry a elektro-křovinořezy a to vše je vždy kde jednoduše dobít, tak takové jsou Litoměřice či Bělá pod Bezdězem. Teplice zase dávají sbohem vysokoemisní veřejné dopravě. Stávají se prvním městem ČR, kde je MHD realizováno čistě pomocí (parciálních) trolejbusů (co umějí jet i bez troleje). Slavičín se svojí inovativní dobíječkou elektrokol, která je zároveň zdrojem energie pro kapely na pódiu a taky mapou obce, je takovou třešničkou na dortu té naší e-mobility.

Péče o zeleň

Zelená střecha v Říčanech
Zelená střecha v Říčanech

Obnova zeleně, návrat původních dřevin do krajiny, péče o zelenou složku lidských sídel, tak tím se mohou pochlubit ve Valašských Kloboukách, Soběsukách, či Dolní Poustevně. Odvážně se vydali na cestu do roku 2030 v Říčanech, kde zavedli povinnost budování zelených střech na každou novou budovu, přesahující plochu 300m2.

Vyhlášení výsledků

Odborná porota složená z partnerů soutěže – ministerstev Průmyslu a obchodu a Místního rozvoje, energetické firmy ČEZ ESCO, automobilky ŠKODA AUTO, SMS ČR a INCIEN vybere v první polovině října 10 finalistů. Ve druhém kole pak kromě partnerů mohou hlasovat i všechny obce, které se zúčastnily soutěže. Oceněných bude pět a vyhlášeni budou v listopadu.

inovativní obecobec2030soutěž

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž