soutěž
Cirkulární ekonomika, Dobrá praxe, Novinky, Osvětlení, Soutěž

Inovativní obec Pozlovice. „Jednohubky“, co zlepšují život občanů i stav přírody

Asi zklameme ty, kteří očekávali po přečtení titulku recept na přípravu zázračných chlebíčků. Městys Pozlovice ve Zlínském kraji ale dokazuje, v kolika různých oblastech lze naše obce v současnosti inovovat. „Inovativní řešení často nebývají jednorázovou akcí, ale o dlouhodobý koncept změny v různých odvětvích,“ uvádí starosta Pavel Coufalík. A protože toho v Pozlovicích opravdu nemají málo, vezmeme to pěkně kousek po kousku, jako správné jednohubky.

Městys Pozlovice jsou lázeňským místem s velkým množstvím návštěvníků, což přináší zvýšené náklady na odpady nebo veřejné osvětlení. Proto zde průběžně obměňují veřejné osvětlení včetně zemní kabelizace vedení. I když je počet kusů osvětlení v Pozlovicích vyšší, spotřeba elektřiny zde díky moderním LED svítidlům poklesla přibližně o 25 procent. O výhodách LED osvětlení a zkušenostech z konkrétních obcí si můžete přečíst v článku z Tchořovic nebo Babic.

Pozlovice zavedly žetony na odvoz odpadů

Skončit u veřejného osvětlení by ale byla škoda. Pozlovice mohou nabídnout inspirace mnohem více. Například takový žetonový systém, který se uplatní při svozu komunálního odpadu. Místní po uhrazení paušálního poplatku za svoz obdrží několik žetonů. Pokud chtějí vyvézt popelnici, umístí na ni v den svozu odpadu jeden žeton. Když jim během roku žetony dojdou, mohou si další dokoupit. Systém motivuje občany, aby co nejvíce odpadu vytřídili, a to včetně bioodpadu, na který v Pozlovicích pořídili pro místní i kompostéry. A ještě jedna vychytávka, co snižuje objem vyhozených plastů: Na obecní akce zde nakoupili vratné kelímky místo těch, které po použití končí po stovkách v koších.

Stromy i internet pro lepší život

A i když Pozlovice obklopuje řada lesů, vysazují zde stromy, které podporují biodiverzitu, brání půdní erozi, poskytují v létě tolik vítaný stín a přispívají k zadržování vody v krajině. Ze stejného důvodu se snaží Pozlovice získat i dotace na změnu nepropustných povrchů na propustné, aby voda zůstávala ideálně v místě, kde naprší.

Myslí zde i na pohodlnější život a práci občanů v době digitální. „Pandemie velkým způsobem zvýšila nároky na kvalitu internetu. Z tohoto důvodu jsme začali v maximální míře modernizovat kabelovou síť, která přenáší kabelovou televizi a internet. Tímto chceme dosáhnout, aby občané mohli komfortně z pohodlí domova studovat nebo pracovat,“ říká starosta.

Snad náhoda zapříčinila, že právě takto činorodé Pozlovice byly poslední obcí, o které jsme psali v souvislosti s naší soutěží inovativních počinů. Všechny přihlášené projekty nyní pečlivě vyhodnotíme a už se těšíme, až vám představíme vítěze jednotlivých kategorií.

soutěž