soutěž
Dobrá praxe, Novinky, Osvětlení, Soutěž

V Babicích si na to posvítili. Nová LED svítidla šetří energii

Když budete projíždět obcí Babice na Olomoucku nebo se vydáte na její povedenou virtuální prohlídku, dost možná vás zaujme i jeden detail – zdejší veřejné osvětlení. Babice pouliční lampy kompletně modernizovaly a pořídily nová LED svítidla. Právě s těmi Babice soutěží v našem „klání“ inovativních obcí.

Modernizace měla jasný cíl – zvýšení kvality osvětlení, snížení poruchovosti, nároků na provoz, údržbu i celkové energetické náročnosti. A díky tomu všemu ušetřit obecní kasu i životní prostředí. Svítidla jsou ve výkonových řadách 20 W a 41 W a při instalaci u nich technici nastavili požadovaný světelný výkon.

LED svítidla mají vyšší životnost

„Určitě jsme spokojení. Světla mají lepší zářivost a mohli jsme si i zvolit různou intenzitu pro hlavní a boční ulice, což stará svítidla neumožňovala. Když dnes naší obcí procházíte, vypadá to tu večer úplně jinak,“ říká starostka Dana Haasová. A přidává další podstatnou změnu: „Zásadním způsobem klesla poruchovost. Stará světla jsme museli nechávat stále vyměňovat, to nyní odpadlo, životnost LED osvětlení je mnohem vyšší.“

Jakou úsporu v nákladech za energie nová světla přinesla (i vzhledem ke změně dodavatele elektřiny) v obci zatím přesně vyčísleno nemají, ale brzy se k tomu chystají. Očekávají pozitivní výsledek.

Při rekonstrukci se počet svítidel oproti původnímu stavu rozrostl, aby se zvýšila bezpečnost projíždějících řidičů i chodců. Světla dnes svítí i v částech, kde původně chyběla. Celý projekt zahrnoval jak instalaci nových svítidel, tak i výměnu vodičů AIFe za AES.

Veškeré náklady ve výši 2,2 milionu korun byly investičního charakteru. „Do investice bychom šli, i kdybychom ji měli hradit celou z vlastního rozpočtu, ale podařilo se nám získat dotaci v rámci Programu obnovy venkova od Olomouckého kraje, a to ve výši 500 tisíc korun,“ dodává Dana Haasová.

soutěž