Na cestě z Plzně do Písku po silnici I/20 (chcete-li E49) projedete i jihočeskou obcí Tchořovice. A budete-li cestovat ve večerních hodinách, pravděpodobně si všimnete, jak pěkně to v Tchořovicích svítí. Obec totiž ve dvou etapách pořídila novou síť moderního a bez nadsázky chytrého LED osvětlení. Díky ovládání intenzity světel zde nejen uspoří náklady za energie, ale neruší zbytečným světelným smogem své občany ani okolní přírodu. A to je jistě oprávněný důvod pro přihlášení do soutěže inovativních obcí.
Novou síť veřejného osvětlení budovali v Tchořovicích ve dvou etapách, na jejichž konci se obec může pochlubit 46 novými svítidly, která pokrývají většinu jejího zastavěného území. Konkrétně zde zvolili svítidlo SATHEON, vyráběné v České republice. Využití této technologie umožňuje hned několik šikovných funkcí.
Nastavením mikroreflektorové optiky docílíte odstínění toku světla v místech, je to rušivé a nežádoucí. Světlo tak svítí jen do míst, kde to má smysl. Tato LED svítidla lze díky jejich vybavení řídit a spravovat na dálku. Lze si to představit jako veřejné osvětlení na dálkové ovládání, v případě Tchořovic se tak děje prostřednictvím řídícího modulu a komunikační sítě LoRa.
Díky těmto modulům se v průběhu noci mění výkon svítidel. Díky jejich stmívání v nočních hodinách, kdy je frekvence pohybu chodců i průjezdů vozidel obcí minimální, se šetří výdaje za elektřinu.
LED osvětlení s individuálním nastavením
„Obcí vede komunikace první třídy, a tudíž musíme plnit příslušné limity intenzity osvětlení. Na vedlejších komunikacích máme ale nastavenou například 50procentní intenzitu do 23. hodiny, následně se intenzita sníží až na 20 procent do čtvrté ranní a pak se zvýší opět na 50 procent. Každé světlo lze takto nastavit individuálně nebo v rámci celé ulice,“ říká starostka obce Eva Křivancová.
Snížená intenzita osvětlení v nočních hodinách je zároveň šetrnější k přírodě a respektuje soukromí a zdraví obyvatel. On je to totiž velký rozdíl, když vám před okny celou noc „praží“ pouliční lampa, nebo když osvětluje rozumnou intenzitou jen prostory, kde to má reálný smysl.
První etapa stavby proběhla na podzim roku 2019, druhá etapa pak na začátku roku 2020. Kolaudovalo se v květnu 2020. Celý projekt vyšel na 1,66 milionu korun, kdy náklady první etapy byly 0,99 milionu a druhá etapa přišla na 0,67 milionu korun. Druhá etapa byla podpořena dotací 230 tisíc korun z dotačního programu Jihočeského kraje Program obnovy venkova Jihočeského kraje.