soutěž
Dobrá praxe, Elektromobilita, Novinky, Soutěž

Elektromobilní město Bělá pod Bezdězem soutěží o Inovativní OBEC 2030

Karel Hynek Mácha by jistě zaplesal. Romantický básník volil téměř výhradně ekologický způsob dopravy. Od jezera hladkého v křovích stinných došel pěšky až na pobřeží Jadranu. Jeho ekologická stopa byla o desítky kilogramů CO2 čistší, než kdyby volil tehdy se rozvíjející prostředek „železného oře“. Přestože efekt skleníkového plynu impozantní básník českého romantismu neznal, elektromobilní město z jeho kraje Bělá pod Bezdězem by mu svým ekologickým přístupem nepochybně udělalo radost.

Elektromobilní město Bělá pod Bezdězem

Ona ta Bělá zas až tak moc pod Bezdězem není. Měla kdysi být, ale nebyl tam dostatek vody. Proto stojí o kousek dál. O co dál od Bezdězu, o to blíže mladoboleslavské automobilce ŠKODA AUTO, která je mimochodem i partnerem platformy OBEC 2030. Využití jejich nadačního fondu společně s prostředky SFŽP pak umožnilo realizaci elektromobilní oázy na říčce Bělé.

Město Bělá pod Bezdězem řešilo několik potřeb dohromady. Zavádělo službu městské policie, obnovovalo vozový park i odpadový systém a navíc se hodlalo postavit čelem k výzvám o snížení dopadu lidských sídel do klimatu planety Země. Elektromobilita tak byla jasným prostředkem, jak tyto potřeby racionálně i efektivně uchopit a realizovat.

Elektromobilní město Bělá pod Bezdězem
Elektromobilní město Bělá pod Bezdězem

Elektromobilní město Bělá pod Bezdězem: co to znamená v praxi

V majetku a správě města byste dnes nalezli:

  • služební osobní automobil městské policie
  • užitkovou elektro multikáru
  • obecní elektromobil používaný pro referenty úřadu a pomoc seniorům a horoženým skupinám obyvatel
  • dvě elektrokola užívané především asistenty městské policie

První elektromobil – Škoda Citigo iV byl dar nadačního fondu mladoboleslavské automobilky, která je zároveň partnerem města. Přišel v době, kdy se zřizovala místní policie. Ne všude se ale dostanou policisté autem. Katastru obce připadá 980 ha lesů, v nichž je potřeba občas také zasahovat, jako třeba při nedávné nečekené střelbě. Tam se policisté mohou vydat na elektrokolech. Nečekaná střelba se objasnila, jednalo se naštěstí jen o myslivce, který si spletl hranice revíru.

Druhé Citigo slouží pro obecní účely. Obzvláště v nejtěžším období pandemie, kdy bylo potřeba pomáhat nad běžný rámec, oddřel tento vůz své. Pomáhá v zajištění nákupu, vyzvednutí léků, registrací k očkování, ale i zavezení aktuálních informací apod. Tuto pomoc zajišťujm město ve spolupráci s městskou policií a dobrovolníky. „Inspirací nám byla akce Škoda auto pomáhá, kdy jsme měli zapůjčený vůz pro tyto aktivity v době první vlny epidemie a rádi bychom v této službě pokračovali a rozšiřovali ji,“ vysvětluje místostarosta Jan Sýkora. Pořízení tohoto vozu je podpořeno dotací ze SFŽP a současně příspěvkem z Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

Elektromobilní „multikára“ je využívána nejen na běžnou údržbu zeleně a úklid veřejných prostranství, ale také ke svozu tříděného odpadu po městě. A protože jeden vůz nestačí, probíhá aktuálně výběrové řízení na další užitkový elektromobil. Obě dvě „multikáry“ jsou spolufinancovány prostřednictvím dotace ze SFŽP

V Bělé sice z důvodu absence semaforů nejezdíme na zelenou, ale jezdíme čím dál tím víc zeleně,“ laškuje místostarosta Jan Sýkora.

Soutěž o inovativní OBEC 2030

Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inovativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku / inovativní řešení čištění odpadních vod, či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez.

elektromobilitainovativní obecobec 2030škoda autosoběstačná obecsoutěž

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž