soutěž
Dobrá praxe, Elektromobilita, Fotovoltaika, Novinky, Osvětlení, Soutěž, Soutěž 2022

Obec čisté energie a baterií. V Dlouhoňovicích se na transformaci energetiky dobře připravují.

V programu OBEC 2030 vybízíme ke komplexnímu přístupu k realizaci energetických opatření. Často jsou to malé krůčky, které dohromady dají velkou věc. V obci Dlouhoňovice dobře vědí, jak na to. Novou ulici osadili lampami, které přes den energii vytvoří ze slunce a akumulují v baterii. Doplnili solárně zajištěnou elektrodobíječku s baterií na kola a aby toho nebylo málo, se správou obce pomáhá elektrická „multikára“ (pochopitelně s baterií). Obec v Pardubickém kraji se tak stává horkým želízkem v ohni soutěže o OBEC 2030.

Baterie a energie ze slunce pro veřejné osvětlení

„S nárustem cen energií jsme přemýšleli nad řešením, které nám zajistí nezávislost na dodavatelích a jejich cenících,“ vysvětluje starosta Petr Nun instalaci 7 ks osvětlovacích bodů s vlastním zdrojem akumulace i baterií. „Funguje to spolehlivě a to i ve dnech, kdy je pod mrakem,“ dodává.

Baterie a čistá doprava

„Naše obecní multikára byla stará 21 let. Důchod si už zasloužila. Ekonimicky i ekologicky pak bylo racionální pořídit vozidlo s elektrickým, nikoliv spalovacím pohonem,“ vypráví starosta příběh nového užitkového elektrovozidla, které má sklopnou korbu, zametací kartáč, zařízení na úprvu vozovek a chodníků Solankou. V létě ji navíc používají na rozvoz vody či zalévání květin v obci. Toto vozidlo doplnili elektrotříkolkou na odvoz materiálu a v zimě na převoz frézy na sníh.

Úplnou novinkou obce Dlouhoňovice je dobíjecí stanice elektrokol, mobilů a notebooků. Ta má rovněž vlastní baterii a je dobíjena elektřinou ze solárních panelů. Jako takovou třešničku má i velmi efektivní zařízení na dofukování kol. Elektrocyklista se tak v Dlouhoňovicích cítí naprosto komfortně.

Dlouhoňovice

Okres Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj
831 obyvatel
Dlouhoňoviceelektromobilitafotovoltaikaobec2030soběstačná obecveřejné osvětlení

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž