soutěž
Dobrá praxe, Fotovoltaika, Novinky

Druhé místo v soutěži o inovativní OBEC 2030 získaly Litultovice

3. listopadu 2021 převzal z rukou předsedy SMS ČR Stanislava Polčáka ocenění za druhé místo v soutěži o inovativní OBEC 2030 starosta na první pohled nenápadného městyse Litultovice, Jan Birgus. Navštívili byste zde patrně zámek či dřevěný větrný mlýn nad obcí. Ale to nejzajímavější by Vám při neznalosti věci uniklo. Jedná se o český unikát, energetickou komunitu, kde si její členové navzájem vyrábějí i prodávají elektřinu.

Energetická komunita v Litultovicích

Elektřina, kterou nyní vyrobí panely na střeše školky a která se nespotřebuje přímo v MŠ, je k dispozici ostatním členům komunity a členové bez vlastního zdroje obnovitelné elektrické energie ji čerpají přednostně před elektrickou energií z distribuční soustavy. Nainstalované sekundární měřáky pak jednoznačně vyčíslí, kdo kolik energie vyrobil, kdo jí kolik (a odkud) spotřeboval, kolik nevyužité energie případně odešlo do distribuční soustavy, to vše se promítne do následného vyúčtování. Aktuální spotřebu v reálném čase lze sledovat prostřednictvím mobilní aplikace.

Do budoucna by se do komunity měly zapojit i základní škola, hasičská zbrojnice nebo pošta i další rodinné domy. Klíčové bude pro rozvoj takových komunit schválení zákona, který by komunitní energetiku podpořil, respektive umožnil zlevněný prodej takto vyrobené elektřiny. Zatím se mluví o tom, že by zákon mohlo ministerstvo průmyslu a obchodu připravit v roce 2023.

energetická komunitaenergetická soběstačnostLitultoviceobec2030soutěž

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž