Soutěž o inovativní OBEC 2030 ukázala, že naše země je plna nejen inovativních a technologicky vyspělých obecních řešení, ale i ODVAHY dělat věci jinak. Odvahy vydat se novou cestou, o níž víme, že je správná. Třetí místo patří (nejen) za tuto odvahu městu Říčany. Město Říčany je známé svými investicemí do zlepšení prostředí jeho obyvatel. V Říčanech si dobře uvědomují potřebu rovnováhy mezi environmentální zodpovědností a ekonomickou racionalitou. Zavedli proto pro nové stavby nad 300 m2 povinnost zelené střechy nebo fotovoltaických panelů. A za to jim právě patří cena v soutěži.
Zelené střechy a odvážný starosta
„Šetrnější stavby jsou budoucností. Udržitelnost životního prostředí je jedním ze základních cílů územního plánování. Myslím si, že zelené střechy jsou jednoznačným přínosem architektuře i životnímu prostředí a nazrál čas je aktivně prosazovat,“ uvádí duchovní otec záměru, bývalý starosta Vladimír Kořen. Pokud by nám pan starosta dal husí brk a žiletku, podepíšeme v programu OBEC 2030 tato slova vlastní krví.
Úprava se týká nových a větších staveb, na existující budovy se povinnost nevztahuje. Na jednu stranu se může zdát, že se jedná o dodatečnou zátěž při projektování. Jenomže si uvědomme, že stavebníci získají i výhody. Jednak se jim bude zelená střecha započítávat do procenta zeleně, zároveň se připravují státní programy právě na jejich budování. „V následujících letech půjdou obrovské peníze na přizpůsobení se klimatické změně, zadržení vody a snížení energetických nároků,“ dodává starosta David Michalička.
Pokud plánovaná střecha o zmíněné velikosti opravdu nárokům na zelenou střechu nevyhovuje, má stavebník ještě jednu možnost. Tou je osazení střechy fotovoltaickými panely. „Elektrická energie vyrobená fotovoltaickými panely může významně snížit provozní náklady budov. Oproti zelené střeše jsou solární panely výrazně lehčí, takže je unese doslova každá střecha. Fotovoltaiku proto územní plán Říčan umožňuje jako alternativu tam, kde například sklon či konstrukční řešení zelenou střechu nedovolí,“ vysvětluje David Michalička.
Nemusí se jednat o buď – anebo. Fotovoltaické panely dávají logiku především v kombinaci se zelenou střechou. „Ta totiž zajišťuje mimo jiné nižší energetické ztráty při výrobě energie,“ komentuje odborník na zelené střechy Skupiny ČEZ, Vladimír Zadina.