soutěž
Novinky, Soutěž

Ohlédnutí za 1. ročníkem soutěže o inovativní OBEC 2030

Na začátku byla myšlenka vytvořit si mapu dobré praxe. Věříme totiž tomu, že konkrétní příklady táhnou více, než četné manuály, směrnice a návody. Konkrétní příklad dobré praxe má hlavní výhodu v tom, že je reálný. Vypovídá nejen o úspěchu, ale i o trnité cestě, která k němu mnohdy vedla. Nalijme si čistého vína – my všichni, kteří se snažíme inovovat, jsme neustále konfrontováni s hlasitou menšinou zarytě odmítající jakékoliv změny. Velký dík patří proto těm všem, kteří v sobě nacházejí odvahu změny prosazovat. Víme, jak těžké to mají. Právě pro ně jsme realizovali soutěž o inovativní OBEC 2030.

1. ročník soutěže o inovativní OBEC 2030

Mapa dobré praxe na našem webu se díky soutěži rozrostla o 45 nových špendlíků napříč všemi kraji ČR. To je o dost víc, než jsme původně očekávali. Jsme vděční za každého soutěžícího a především za to, že jsme si se všemi mohli alespoň krátce promluvit a seznámit se. Nejtěžší na soutěži nebylo vybrat 10 finalistů, ale vybrat ty, kteří se do finále nedostanou. Zasluhovali by si to totiž úplně všichni. Cen však bylo 5 a prostor pro vyhlášení na celostátní konferenci SMS ČR byl také omezený.

V prvním kole vybrala porota, složená ze zástupců partnerů soutěže 10 finalistů. Pořadí mezi těmito pak určily všichni soutěžící sami. Každý, kdo se do soutěže přihlásil, totiž získal právo hlasovat o vítězích. A jak to celé dopadlo?

1. místo: Veselíčko

Za projekt cirkulárního hospodářství a zpracování bioodpadu.

Vyhrávají ŠKODA OCTAVIA iV na rok zdarma.

2. místo: Litultovice

Za projekt pilotní energetické komunity, první v ČR.

Vyhrávají 3D model obce od SMS-data.

3. místo: Říčany

Za projekt zelených střech a environmentální přístup.

Vyhrávají službu energetického manažera od ČEZ ESCO.

4. místo: Nemile

Za projekt první fotovoltaické elektrárny za 1 Kč na střeše ČOV.

Vyhrávají balíček optimalizace odpadového hospodářství od INCIEN / JRK.

5. místo: Rybí

Za projekt největšího systému domovních ČOV v ČR.

Vyhrávají strategický plán pro obec zdarma od SMS služby.

Finalisté 1. ročníku

Tisá

Za projekt energetických úspor.

Holice

Za energeticky pasivní ZUŠ.

Budišov nad Budišovkou

Za lokální síť výroby a spotřeby elektřiny.

Patokryje

Za e-shop obecních poplatků.

Bělá pod Bezdězem

Za elektromobilní vozový park

První ročník se vydařil, na druhý se těšíme

Kompletní seznam soutěžících najdete na mapě dobré praxe nebo mezi novinkami. I pro rok 2022 chystéme soutěž, ve které chceme prezentovat tu nejlepší inovativní praxi v oblasti environmentální zodpovědnosti, energetické soběstačnosti i technologických inovacích. Vyhlášena bude na začátku roku 2022. Bude se moci přihlásit opět jakákoliv obec či město ČR. Už nyní se těšíme.

inovativní obecobec2030soutěž

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž