soutěž
Novinky, Soutěž

Ohlédnutí za 1. ročníkem soutěže o inovativní OBEC 2030

Na začátku byla myšlenka vytvořit si mapu dobré praxe. Věříme totiž tomu, že konkrétní příklady táhnou více, než četné manuály, směrnice a návody. Konkrétní příklad dobré praxe má hlavní výhodu v tom, že je reálný. Vypovídá nejen o úspěchu, ale i o trnité cestě, která k němu mnohdy vedla. Nalijme si čistého vína – my všichni, kteří se snažíme inovovat, jsme neustále konfrontováni s hlasitou menšinou zarytě odmítající jakékoliv změny. Velký dík patří proto těm všem, kteří v sobě nacházejí odvahu změny prosazovat. Víme, jak těžké to mají. Právě pro ně jsme realizovali soutěž o inovativní OBEC 2030.

1. ročník soutěže o inovativní OBEC 2030

Mapa dobré praxe na našem webu se díky soutěži rozrostla o 45 nových špendlíků napříč všemi kraji ČR. To je o dost víc, než jsme původně očekávali. Jsme vděční za každého soutěžícího a především za to, že jsme si se všemi mohli alespoň krátce promluvit a seznámit se. Nejtěžší na soutěži nebylo vybrat 10 finalistů, ale vybrat ty, kteří se do finále nedostanou. Zasluhovali by si to totiž úplně všichni. Cen však bylo 5 a prostor pro vyhlášení na celostátní konferenci SMS ČR byl také omezený.

V prvním kole vybrala porota, složená ze zástupců partnerů soutěže 10 finalistů. Pořadí mezi těmito pak určily všichni soutěžící sami. Každý, kdo se do soutěže přihlásil, totiž získal právo hlasovat o vítězích. A jak to celé dopadlo?

1. místo: Veselíčko

Za projekt cirkulárního hospodářství a zpracování bioodpadu.

Vyhrávají ŠKODA OCTAVIA iV na rok zdarma.

2. místo: Litultovice

Za projekt pilotní energetické komunity, první v ČR.

Vyhrávají 3D model obce od SMS-data.

3. místo: Říčany

Za projekt zelených střech a environmentální přístup.

Vyhrávají službu energetického manažera od ČEZ ESCO.

4. místo: Nemile

Za projekt první fotovoltaické elektrárny za 1 Kč na střeše ČOV.

Vyhrávají balíček optimalizace odpadového hospodářství od INCIEN / JRK.

5. místo: Rybí

Za projekt největšího systému domovních ČOV v ČR.

Vyhrávají strategický plán pro obec zdarma od SMS služby.

Finalisté 1. ročníku

Tisá

Za projekt energetických úspor.

Holice

Za energeticky pasivní ZUŠ.

Budišov nad Budišovkou

Za lokální síť výroby a spotřeby elektřiny.

Patokryje

Za e-shop obecních poplatků.

Bělá pod Bezdězem

Za elektromobilní vozový park

První ročník se vydařil, na druhý se těšíme

Kompletní seznam soutěžících najdete na mapě dobré praxe nebo mezi novinkami. I pro rok 2022 chystéme soutěž, ve které chceme prezentovat tu nejlepší inovativní praxi v oblasti environmentální zodpovědnosti, energetické soběstačnosti i technologických inovacích. Vyhlášena bude na začátku roku 2022. Bude se moci přihlásit opět jakákoliv obec či město ČR. Už nyní se těšíme.

soutěž