soutěž
Dobrá praxe, Novinky, Soutěž

Digitalizovaná obec Patokryje soutěží o inovativní OBEC 2030

Slovo „digitalizace“ se často používá jako zaklínadlo: moderně znějící výraz, pod nímž si ale ne vždy dovedeme představit reálný obsah. A vůbec, patří vůbec tento termín do slovníku pro malé obce? Má reálnou náplň? Odpověď zní, jednoznačně ano. A dokonce můžeme s jistotou tvrdit, že v tomto odvětví mohou, podobně jako v energetice, malé obce předběhnout města. Příkladem je digitalizovaná obec Patokryje v Ústeckém kraji.

Obec například zavedla SMS infokanál. Občané tak mají nejdůležitější informace ve svém mobilu ještě „za tepla“ přímo od starosty. Službu využívá zhruba 1/4 obyvatel skoro pětiset hlavé obce, ovšem další stále přibývají. To ale není to hlavní. 

Digitalizovaná obec Patokryje: poplatky a pronájem

Před dvěma lety nechali v obci Patokryje nainstalovat platební terminál do kanceláře obecního úřadu, aby usnadnili obyvatelům úhradu obecních poplatků, či poplatků za pronájem movitých věcí v majetku obce. Pro ještě větší komfort obyvatel v letošním roce zprovoznili platební bránu.

Především ale na webových stránkách spustili „e-shop“, plnící dvě základní funkce:

  1. dají se na něm hradit obecní poplatky (jako např. za svoz odpadu nebo za psa)
  2. jeho prostřednictvím si občané mohou zarezervovat a zaplatit vypůjčení obecního majetku – multikárou počínaje, přes trampolínu či pivní set až po sál v místním kulturáku.

To vše, aniž by museli opustit pohodlí domova. Možnost zarezervovat si a zaplatit osobně tím samozřejmě nezmizela. „Spousta občanů se ale naučila tuto možnost využívat, nemusí přeci kvůli tomu nikam chodit,“ vysvětluje starosta Karel Řehák.

Internetový portál s „e-shopem“ vyvinuli patokryjští sami. Platební bránu pak implementovali od jedné z největších bankovních institucí v ČR. 

Platební brána se ujala s velkým ohlasem obyvatel a je umístěna na adrese https://poplatky.patokryje.cz/. Jak platební brána, tak rezervační stránky jsou vyvíjeny jako responzivní, to znamená, že se správně zobrazí jak na PC, tak na mobilu či tabletu.


V brzké době dokončíme výstavbu multifunkčního hřiště a s jeho otevřením spustíme zároveň elektronický rezervační systém, který se právě dokončuje,“ popisuje budoucí plány starosta Řehák. Každý občan obce zdarma obdrží od obce čip, který jej na multifunkční hřiště pustí. V rezervačním systému si pak kdykoliv může zamluvit „svůj“ čas. 

Digitalizovaná obec. Jednoduché, elegantní, funkční. Vlastně si říkáme, proč už dávno tímto způsobem nefunguje úplně všechno?

Soutěž o inovativní OBEC 2030

Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inovativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku / inovativní řešení čištění odpadních vod, či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez.


Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž