soutěž
Dobrá praxe, Novinky, Soutěž

Webová aplikace pro jednání rady a zastupitelstva v obci Chabařovice v soutěži o inovativní OBEC 2030

Jedenadvacáté století má svojí první pětinu za sebou. Přestože očekávání o urychlení dopravy pomocí teleportace se nenaplnila, ve spoustě ohledů jsme udělali velký krok dopředu. A některé inovace se šíří opravdu rychle. Webová aplikace pro jednání rady a zastupitelstva je dnes novinkou, ale věříme, že ve velmi brzké budoucnosti už standardem na každé obci.

Webová aplikace pro jednání rady a zastupitelstva

Používají ji například v obci Chabařovice, nacházející se pod Krušnými horami u stále populárnějšího jezera Milada, které vzniklo rekultivací těžební jámy. Možná i proto jim není proces zvyšování efektivity cizí.

Aplikace umožňuje procesní vedení jednání rady a zasedání zastupitelstva. Dává zastupitelům možnost on-line hlasování, a to včetně distanční přítomnosti. Hlasovací zařízení tak pomalu můžeme začít odkládat do závodů na sekundární zpracování elektronického odpadu. Plně jej nahradí mobilní telefon. Možnost distanční účasti v době stále platících epidemiologických opatření nepochybně ušetří mnohá trápení.

V Chabařovicích umí vytvořit digitální zpracování zápisu z jednání nebo zasedání. Díky aplikaci jej on-line ověří a rovnou zveřejní na webových stránkách města včetně přijatých usnesení.

Webová aplikace pro jednání rady a zastupitelstva

Webová aplikace pro jednání rady a zastupitelstva: zkušenosti

Zavedení tohoto systému nám přineslo velkou úsporu času pro úředníky, kteří se podílejí na této agendě,“ pochvaluje si starosta Josef Kusenbach. Úředníci zapojení do zpracování materiálů zadávají materiály přímo do aplikace a materiál následně projde schvalovacím kolečkem a finálně je zařazen na pořad jednání. „Aplikace nám šetří čas a peníze, její použití kvitují nejenom úředníci, ale i zastupitelé,“ dodává starosta.

Soutěž o inovativní OBEC 2030

Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inovativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku / inovativní řešení čištění odpadních vod, či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez.

aplikacee-governanceobec2030smart prvkysmart village

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž