soutěž
Cirkulární ekonomika, Novinky, Soutěž

Vítěz soutěže o inovativní OBEC 2030 – VESELÍČKO

Sál ostravského Gongu v bývalé důlní oblasti Dolních Vítkovic se otřásal v základech bouřlivým potleskem, když byl 3. listopadu vyhlášen vítěz prvního ročníku soutěže o inovativní OBEC 2030. Dojatý starosta Tomáš Šulák si přicházel převzít hlavní cenu v soutěži o inovativní OBEC 2030 – zápůjčku plug-ih hybridu ŠKODA OCTAVIA iV. Tu mu předal zástupce české automobilky Miroslav Holan v přítomnosti předsedy SMS ČR Stanislava Polčáka a ředitelky SMS ČR Jany Přecechtělové.

Veselíčko si cenu z celorepublikového shromáždění SMS ČR odváží zaslouženě. Je totiž krásným příkladem malé obce, která krásně „uzavírá kruh“, jak se odborně říká mezi odborníky na cirkulární ekonomiku. Veškerý bioodpad si sama zpracuje a zpětně vrací do oběhu jako surovinu, respektive hnojivo.

Historie kompostování ve Veselíčku

Nejprve ve Veselíčku postavili v roce 2015 kompostárnu v roce 2015. S pomocí dotace OPŽP. Je umístěna mimo obec u lesa na tělese rekultivované skládky. „Mimochodem, i to je důvodem, proč nikdo z občanů neměl s budováním kompostárny problém,“ vysvětluje starosta Tomáš Šulák. „Nikomu kompostárna nepřekáží a využívají ji i okolní obce.“ Bioodpad se sváží z 10 okolních obcí.

V souvislosti s projektem kompostárny obec pořídila nový traktor Deutz-Fahr, čelní nakladač, biodrtič s ramenem, překopávač kompostu a síto. Díky dalším projektům spolupráce v regionu DSO Lipensko, MAS a DSO Moravská brána obec (viz přehled projektů) pořídila vlastní barevné odpadové nádoby 1100 litrů, kompostéry do domů, traktorový nosič kontejnerů, štěpkovač aj. V roce 2021 pořídili svozový kontejner na vyklápění plastových hnědých kontejnerů (1100 litrů), které na 15 sběrných místech doplňují 5 sběrných hnízd, kde jsou velké kontejnery, které sváží traktor.

Veselíčko, POZOR!

Díky tomuto systému mají v obci ve skvělém stavu nejen zahrádky, ale samozřejmě také veřejnou zeleň a zejména zámecký park (4,5 ha). „Popravdě, údržba toho parku a zeleně byla původní motivací pro projekt kompostárny,“ dodává starosta Šulák.

cirkularni ekonomikaobec2030soutezVeselickovitez

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž