soutěž
Dobrá praxe, Dotace, Novinky, Osvětlení

Dotace na rekonstrukce veřejného osvětlení jsou vypsány

V zimních měsících, kdy se slunečního světla nabažíme jen zhruba pár minut okolo oběda, se sousloví rekonstrukce veřejného osvětlení skloňuje čím dál častěji. Tedy alespoň v těch případech, kdy ulice v našem sousedství lemují staré lampy se sodíkovými výbojkami. Ty mají několik nevýhod – jsou energeticky náročné (což v době rapidního nárustu cen energií není nerelevantní argument), jsou poruchové a svítí – kromě toho kam mají – i všude okolo, především pak tedy sousedům do ložnic. Řešením je samozřejmě výměna za LED osvětlení. A dobrá zpráva je, že je kde na ni vzít peníze.

O systému „za korunu“, který využili například obce Staré Křečany či Pačejov, jsme již informovali ZDE. Dnes bychom rádi představili „klasickou“ možnost dotačního titulu vypsaného ministerstvem průmyslu a obchodu. Jedná se o program EFEKT III, kde je peníze možné čerpat již dnes. O poslání a cílích programu se můžete dozvědět více v rozhovoru s jeho autorem, Ondřejem ŠTOLBOU:

Komponenta 2.2.2 Rekonstrukce veřejného osvětlení

V programu EFEKT III se komponenta 2.2.2. (aby se to dobře pamatovalo) věnuje rekonstrukci veřejného osvětlení.

Dotace je určena na rekonstrukce a inovace soustav veřejného osvětlení měst a obcí za účelem dosažení úspory elektrické energie. Vztahuje se na rekonstrukci soustavy veřejného osvětlení včetně doplnění světelných bodů pro zajištění požadavků norem na osvětlení. Je také určena na přípravu kabeláže pro dobíjecí body.

Vynikající zprávou je, že podpora se určuje podle ušetřených kWh jednoduchým vzorcem: za každou ušetřenou kWh ministerstvo vyplatí 30 Kč. Dotace je vyplácena ex ante, tedy předem.

O dotaci bude možné požádat elektronicky přes Agendový informační systém MPO (AIS MPO). V případě této výzvy se jedná o průběžné vyhodnocování přijatých žádostí.

K rekonstrukci veřejného osvětlení je potřeba tzv. pasport. Ten vyjde v řádu na nižší desítky tisíc korun. Další dobrou zprávou je i to, že prostředky na pasport jsou v rámci výzvy uznatelným nákladem.

Kde se dozvědět víc

Více se k detailům výzvy dozvíte na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu.

Plánujete-li projekt rekonstrukce veřejného osvětlení a nevíte-li kterou cestou se vydat – zda využít financování skrze dotaci či systém „za korunu“, neváhejte se nám ozvat. Rádi nezávazně poradíme.

dotaceLEDobec2030verejne osveteni

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž