soutěž
Novinky, Osvětlení, Soutěž, Soutěž 2022

Sodíkové výbojky, nebo LED? Na některé otázky existuje jednoduchá odpověď, jak ukazuje příklad obce Hroznová Lhota na Hodonínsku

Veřejná osvětlení s celonočním provozem svítí v průměru ročně o něco víc než 4000 hodin. Vynásobte tuto cifru počtem svítidel ve Vaší obci. A přidejte ještě jednu početní operaci. Násobení spotřebou. Sodíkové výbojky potřebují okolo 100 W, LED svítidla cca 25 W. Studie uvádějí, že poruchovost LED osvětlení je zhruba desetinová oproti výbojkám. Rozdíl v enviromentálním dopadu (produkci světelného smogu) je rovněž propastný. Odpověď na otázku z nadpisu je tak opravdu jednoduchá. Pro inspiraci můžeme zajet do Jihomoravského kraje, okresu Hodonín. Projekt výměny osvětlení realizují právě v obci Hroznová Lhota.

V obci Hroznová Lhota vyměnili 110 svítidel veřejného osvětlení, což je 2/3 celkového počtu svítidel. Hovoříme zatím o první etapě projektu. Výměna zbytku osvětlení je plánovaná na nejbližší budoucnost. Původní svítidla byla typu Modus LV 236, jejichž potřeba je 95 W. Nová LED svítidla mají spotřebu 26 W v běžných komunikacích. Osvětlení státní silnice musí splňovat vyšší normy a proto byla zvolena o výkonu 40 W.

Úspory obce Hroznová Lhota

Původní výbojková světla měla vysokou spotřebu elektrické energie,“ říká Jitka Vašicová, starostka obce Hroznová Lhota. „Nejde jen o náklady na jejich provoz,“ dodává. Původní osvětlení totiž vyžadovalo ročně vysoké náklady na opravy. Nechme vysvětlit starostku: „modernizace osvětlení měla jasný cíl – zvýšení kvality osvětlení, snížení poruchovosti, nároků na provoz, údržbu i celkové energetické náročnosti. Navíc životnost LED svítidel je mnohem vyšší. A díky tomu všemu ušetříme obecní kasu i životní prostředí.

Místní veřejné osvětlení splňuje vysokou teplotu chromatičnosti a není tak zdraví škodlivé. Navíc osvětluje přesně to, co má, nikoliv okolní zahrady a okna do ložnic. Jako součást projektu si obec nechala zpracovat pasport veřejného osvětlení.

Projekt je v realizaci, přesnou úsporu tak obec teprve vyčíslí. Pojďme si ale takové cvičení jen tak zkusmo udělat sami. Vyměněno bylo 110 svítidel o spotřebě 95 W svítících 4000 hodin ročně. To je bratru nějakých (zaokrouhleně) 42 MWh. Při ceně 10 000 Kč / MWh (která se dnes, v době peaků cen energií ještě může jevit nízká, přesto jde o více než dvojnásobek z loňska) jsme tak na 420 tisících Kč. Číslo 95 nahradíme v rovnici číslem 26. Najednou jsme na 11 MWh a 110 000 Kč. Jediní, kteří se tak budou ošívat jsou ti z nás, kteří byli zvyklí na to ušetřit za vlastní osvětlení v ložnici tím, že jim tam dříve svítila pouliční lampa. Ta dnes svítí už jenom tam, kam má a světelnost ložnice si tak musíme regulovat sami.

Hroznová Lhota

Okres Hodonín, Jihomoravský kraj
Hroznová Lhotaobec2030soutěžveřejné osvětlení

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž