soutěž
Elektromobilita, Novinky, Soutěž, Soutěž 2022

Projet se zdravě, ekologicky a bez obav. Elektrokolo dobijete zdarma v Křenově.

Transformace na decentrální energetiku není jen o velkých projektech typu výstavba vlastních zdrojů. Aby systém efektivně fungoval, musíme kombinovat díla veliká s dílky menšími. Elektřina má rozhodně budoucnost i v dopravě – i když rozhodně ne univerzální. Potenciál elektro-cyklistiky ale dnes zpochybní už jen málokdo. Jediné, co takový e-biker řeší je, zda bude mít kde dobít. Dobrý tip je třeba obec Křenov.

„Jsme pomyslný uzel cykloturistiky,“ tvrdí starosta obce Křenov Václav Dvořák. „Pro cyklisty jsme křižovatkou mezi městy Moravská Třebová, Letovice, Jevíčko , Svitavy.“ A vzhledem k tomu, že Křenov leží v oblasti hornaté, cyklistika s podporou z elektrické baterie zde nachází široké uplatnění. Pro takového dálkového jezdce panuje vlastně jediné dilema – dobiji si kolo někde cestou, nebo mám vzít náhradní baterii, což je ale hned několik kilogramů navíc. Projíždí-li e-dobrodruh Křenovem, baterii mít s sebou nemusí.

Na návsi obce totiž najde dobíječku, která je zcela zdarma! Navíc není potřeba mít s sebou ani dobíjecí kabel, protože v místní hospodě všechny standardní typy zapůjčí. A jak jinak si zpříjemnit čekání na dobíjení kola, než žejdlíkem dobře ošetřeného chmelového moku?

„V hospodě je k zapůjčení cca 15 kabelů, věřím, že drtivá většina elektrocyklistů ten svůj najde. No a kdyby ne, tak dobíječka disponuje 2 zásuvkami na 220V pro vlastní nabíječky, které se hodí mimo provozní dobu hospody,“ vysvětluje starosta. Na kola uvidíte rovnou ze zahrádky, a pokud – jako autor tohoto článku – vyznáváte „starý“ způsob cyklistiky „za své“, můžete si při pivečku dobít třeba mobil.

Křenov

Okres Svitavy, Pardubický kraj
dobíječkaelektrocyklistikaKřenovobec2030

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž