soutěž
Dobrá praxe, Novinky

Rozšiřujeme mapu dobré praxe obcí ČR

Jednou z prvních myšlenek projektu OBEC 2030 bylo vytvoření mapy dobré praxe. Ta byla původně reakcí na manuály, směrnice a direktivy, se kterými se setkáváme dnes a denně. Nechceme obcím říkat, co mají dělat. Chceme ukazovat, co dělají jinde, aby se mohli inspirovat. Věříme, že jeden funkční příklad vydá za deset směrnic.

Nová místa na mapě

Myšlenka na sdílení dobré praxe prostřednictvím pinů na mapě se ujala. Stala se oblíbeným nástrojem a důvodem návštěvy našich webových stránek. Proto jsme se rozhodli pokračovat v jejím rozšiřování. Vyhledáváme aktivně příklady českých vsí, městysů, měst, regionů či krajů, které pak prezentujeme. Třeba v posledním měsíci jsme přidali následující:

Děčín

V Děčíně vytápějí sídliště naprosto unikátním způsobem – vodou z geotermálního vrtu vedeného půl kilometru pod zem. Ve stejné vodě se navíc můžete vykoupat v místním bazénu.

Tábor

Tábor

Město Tábor se jako jedno z prvních může pochlubit energetickým certifikátem dle ISO 50001. Ten nahrazuje potřebu opakovaných energetických auditů. Certifikátu předcházel perfektní energetický plán města, tedy záležitost, kterou doporučujeme zpracovat naprosto všem.

Karle

U malé obce na Svitavsku se vyrobí tolik energie, která by postačila na spotřebu sedmkrát větší. Stavba malého větrného parku u Karle má ale specifikum: jeden ze tří „větráků“ patří obci samotné a přispívá do jejího rozpočtu plnými deseti procenty.

Jak se dostat do mapy dobré praxe?

Není nic jednoduššího, než nám dát o sobě vědět. A ten úplně nejvíc elegantní způsob je přihlásit se do soutěže. Do mapy dobré praxe se dostanete a navíc můžete vyhrát některou ze zajímavých cen!

obec2030smart villagesoběstačná obec

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž