soutěž
Dobrá praxe, Novinky, Soutěž, Soutěž 2022, Voda

Poldr pro zadržení vody v krajině v Nové Vsi nad Popelkou

Jméno Popelka si spojíme s oním něžným kvítkem, s princeznou, jejíž střevíček byl tak malý, že žádná jiná obouti jej nemohla. Řeka Popelka takovým něžným kvítkem může být, pokud ovšem jaksepatří nezaprší. To se mnohdy mění k nepoznání. V Nové Vsi se nechtěli rok co rok pozastavovat nad nešváry, které jejich něžný kvítek přinese. Poldr je řešením praktickým právě pro případ velké vody, ale na druhou stranu i velkého sucha. Stavba tohoto poldru je prvním soutěžícím v druhém ročníku o OBEC 2030.

Stavba je navržena tak, aby nedošlo k narušení krajinného rázu lokality. Trvale zadrží vodu o zatopené ploše 3 434 m². Poldr zadržuje vodu v krajině a zároveň chrání obec před povodněmi.

Tomuto místu, nacházejícímu se v malebném údolí za naší vsí, se odjakživa říkávalo ‚V Rybníčkách‘, nedaleko odsud je Bryndov. Voda sem prostě patří,“ směje se starosta Vladimír Tomášek. Za tým OBEC 2030 a SMS ČR gratulujeme Nové Vsi nad Popelkou k prvnímu místu v rychlosti přihlášení do soutěže a samozřejmě držíme palce i k umístění skutečnému, které bude jasné v listopadu tohoto roku.

Nová Ves nad Popelkou

Liberecký kraj, okres Semily

Chcete také soutěžit o OBEC 2030

Budeme rádi. Přihlásit se může jakákoliv obec ČR s řešením v oblasti energetické udržitelnosti a environmentální odpovědnosti.

Nová Ves nad Popelkouobec2030poldrsoutěžzadržování vody v krajině

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž