soutěž
Dobrá praxe, Fotovoltaika, Novinky, Soutěž, Soutěž 2022, Voda

Jak dostat vodu do kopce. Okrouhlice je kreativní ve fotovoltaice i zadržování vody v krajině.

Rybníky obce Okrouhlice na Vysočině se nacházejí na kopci a potýkaly se tak leta letoucí s nedostatkem vody. Jediná výjimka se totiž nachází v Národním parku České Švýcarsko, kde potok teče do Kopce. Kopec je ale samozřejmě jméno místní části obce. Jak dostat vodu do kopce je tak celosvětovým problémem, na jehož řešení kápli právě v Okrouhlici. Použili k tomu energii ze slunce.

Kreativita a snaha nedržet se zavedených způsobů, ale hledat vlastní originální řešení, to je něco, za co by stavějí sochy, pojmenovávají ulice a plní stránky encyklopedií. Ovšem až s odstupem času. V „reálném čase“ se často taková řešení a jejich autoři setkávají s pozvednutým obočím. Mějme to na mysli a važme si každé (byť i drobné) inovace. Příkladem budiž projekt zadržování vody v krajině v obci Okrouhlice na Vysočině.

Jak dostat vodu do kopce

Jak už jsme řekli, v Okrouhlici přišli na to, jak udržitelným způsobem nechat vodu téct do kopce. Vymysleli systém přečerpávání „pomocí několika PVC trubek a solárních panelů,“ jak to popisuje starosta Lubomír Pospíchal. „Proti kopci čerpáme pístovým čerpadlem vodu zpět za pomoci sluneční energie do rybníka, kde jsme po více než 15ti letech opět vytvořili plnou nádrž, vodní hladinu, kde se prohání rybky,“ popisuje starosta. Kromě rybek v letních měsících v nádržy rády smočí nožku místní děti. A v pro místní hasiče znamená tato obnovená nádrž příležitost pro čerpání vody v případě, že nedejbože vznikne požár. Zajímavé na celém řešení je i to, že si ho v obci realizovali v podstatě svépomocí. „Sám jsem měl trochu obavy na začátku,“ směje se starosta, „ale díky spolupráci dobrovolníků, obce, hasičů, to vše vyšlo„.

Nás v týmu OBEC 2030 zaujalo, moderně řečeno ono tailor-made (na míru) zpracované řešení „na koleni“ (dle slov starosty). „Nejedná se o obrovský projekt, ale za to dělaný s obrovským nadšením. Přinášelo to i spoustu adrenalinu, jako třeba když jsme holýma rukama protahovali slabší trubku starým potrubím uvázanou za drát. A řeknu Vám upřímně, do poslední chvíle jsem si nebyl úplně jistý, jestli ta voda poteče,“ směje se starosta Pospíchal. Teď už může. Voda teče a řešení může sloužit jako inspirace nám všem.

Okrouhlice

Okres Havlíčkův Brod, kraj Vysočina
fotovoltaikainovaceobec2030Okrouhlicesoutěž

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž