Když se v naší zemi řekne zeleň na střeše, vybaví se většině z nás beztrestně se šířící plevelová vegetace na ruinách polorozpadlých domů a továren v sudetském pohraničí. Přitom ale, pokud se uchopí tím správným směrem, jedná se o příjemný a užitečný koncept, který řeší mnoho problémů, které budovy mají, nejen ten estetický. Pro příklad si zajeďme do obce Násedlovice v Jihomoravském kraji.
V září 2018 byla dokončena přístavba nové budovy mateřské školy v Násedlovicích. Podařilo se něco naprosto unikátního. Zachovat původní ráz budovy, ale velmi citlivě jej zkombinovat i s moderní přístavbou a eště prvky, zajišťující environmentáln í ráz a energetický koncept budovy.
Zelená střecha na přístavbě mateřské školy v Násedlovicích
„Střecha budovy je částečně pokrytá zelenou vegetací, což má pozitivní účinky na své okolí, jako např. produkce kyslíku a zadržení oxidu uhličitého, absorbce škodlivin ze vzduchu, filtrace částic prachu a zabránění jeho víření, snižení znečištění ovzduší, zabránění přehřívání střech, redukce kolísání teplot mezi dnem a nocí, snižování okolní teploty, snížení spotřeby energie pro vytápění a klimatizaci, zadržení dešťové vody a tím omezení množství vody odtékající do kanalizace,“ vyjmenovává pozitiva projektu starostka obce Násedlovice, Vlasta Mokrá.
Taková zelená střecha totiž sbírá dešťovou vodu. Ta se odpařuje a tím ochlazuje své okolí. Tepolota zelené střechy v létě je pak poloviční oproti její plechové sestřičce. Což se pochopitelně projeví na celém domě. V objektu s vegetační střechou tak nedochází k velkým vákyvům teplot. Nahrazuje tak částečně izolaci, které se nemusí aplikovat tolik.
Střecha není jediným „zeleným prvkem“ v projektu. Dvorek budovy MŠ je doplněn výsadbou stinných rostlin. Jejich sortiment je zvolen tak, aby vybízel děti k pozorování barev, textur a tvarových rozmanitostí rostlin v průběhu celého roku. Stávající okna v jihozápadní fasádě byly nahrazeny francouzskými eurookny, díky kterým je zajištěna tepelná izolace budovy, jakož i bezpečný únik z objektu v případě vzniku požáru. Zelené stěny v interiéru jsou takovým logickým vyústěním celého projektu.
V projektu OBEC 2030 rádi opakujeme to, že moderní energetika není jen o fotovoltaice a dalších obnovitelných zdrojích. Je především o efektivním nakládání s energiemi. O propojení racionality ekonomické s uvažováním o ochraně klimatu. Zelená střecha je jedním z nejlepších příkladů. Násedlovice krásně ukazují, jak takový projekt realizovat na malé obci se školičkou jak vystřiženou z obrázků Josefa Lady.
Násedlovice
Jihomoravský kraj, okres Hodonín