soutěž
Novinky, Soutěž

Digitální model obce: cena v soutěži

Jedním z prvků, které bez jakékoliv debaty posouvají Vaši obec na úroveň 21. století je scaning a 3D modelace obce. Prostřednictvím nich se vytvoří digitální model obce – tedy vlastně taková kopii Vašeho města či vesnice v digitální podobě. Představte si to jako Langweilův model Prahy v Muzeu Prahy akorátže nikoliv v kartonové, nýbrž digitální podobě.

Jedná se prostě o to, že prostřednictvím moderní technologie zachytíme každý detail současné podoby Vaší obce a ten zůstane navždy na digitálních úložištích. Budoucí generace si tak budou moci Vaší obec „projít“ tak, jak vypadala v roce, kdy byla tímto způsobem zdokumentována.

Jak se provádí

Scaning a 3D model obce se získává pomocí dvou technologií. Jednak systému kamer umístěných na střeše projíždějícího vozidla, které dokumentuje stav ulic. Jako doplněk slouží snímky získané z dronu, který Vaši obec nasnímá z ptačí perspektivy.

Kamera na střechu auta provádějící scaning a 3D modelace obce.
Kamera na střechu auta provádějící scaning a 3D modelaci pro digitální obce.

K čemu je digitální model obce dobrý

Kromě zmíněného zachycení současné podoby města / ulice / vsi / lesa (zdokumentovat se dá opravdu vše) pro potřeby budoucích generací má řadu dalších výhod. Mezi nimi je například inventarizace majetku, zlepšená možnost plánování, analýza vizuálního smogu, či skvělé vylepšení katastru.

Vaše práce v obci bude díky metodě scaning a 3D modelace obce mnohem jednodušší. Kam jste dříve museli zajet osobně, pořídit snímky, dokumentovat, to dnes máte z pohodlí městského úřadu prostřednictvím pár kliků na počítači.

Soutěž o inovativní OBEC 2030

Scaning a 3D modelaci obce dává do soutěže pro vítěznou obec zdarma naše partnerská společnost SMS data.

Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inoviativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez. A vypracování strategického plánu obce může být Vaše!

Více o Scaningu a 3D modelaci obce uvidíte v tomto videu

3D model obceinovaceinovativní obecobec2030scaning obceSMSdatasoběstačná obecsoutěž

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž