soutěž
Cirkulární ekonomika, Novinky, Soutěž

Optimalizace odpadového hospodářství: cena v soutěži

Optimalizace odpadového hospodářství je komplexní přístup, který doporučujeme každé české obci. Pořízení nových odpadových nádob je jen jednou ze součástí. Nezbytnou je ovšem i analýza potřebnosti „odpadových hnízd“, aby občané – slovy Davida Matušky, starosty Býčkovic, „mohli třídit v papučích„, ale i další opatření.

Cílem je poměrně sofistikovaný, ale nijak nereálný systém, kdy v obci nevzniká vlastně žádný odpad.

Nad poslední větou možná někteří z Vás pozdvihli obočí. Myslíme to vážně. Moderní přístup k odpadům v rámci tzv. cirkulární ekonomiky totiž slovo odpad vylučuje ze slovníku. Příklad si bereme z přírody. Ani ta slovo „odpad“ nezná. Vše, co vyprodukuje, dokáže donekonečna („cirkulárně“) zpracovávat. I my se jednou obrátíme v prach. Ten poslouží jako potrava pro červy či hnojivo pro květiny. Červy snědí slepice a ty sníme zase my, kteří se jednou obrátíme v ten prach. Kruh se uzavírá. A o stejném kruhu hovoří celý přístup, kterému se moderně říká cirkulární ekonomika (více např. v rozhovoru se Soňou Jonášovou v rámci Podcastu OBEC 2030).

Když slovo „odpad“ vypustíme ze slovníku, zbyde nám namísto toho prostor pro uvažování nad „druhotně zpracovatelnými surovinami“.

Optimalizace odpadového hospodářství: na koho se obrátit

Spolupráci v rámci optimalizace odpadového hospodářství nabízí partner programu OBEC 2030, INCIEN ve tandemu se společností JRK. V rámci partnerství nejdříve dojde k analýze současného stavu odpadového hospodářství a návrhu opatření, která systém zefektivní. Po analýze odpadového hospodářství dochází k návrhu vhodných opatření, jejich implementaci. Důležitou součástí zavedení nového systému je komunikace s občany, jejich edukace a také průběžný monitoring.

Soutěž o inovativní OBEC 2030

INCIEN s JRK dává takovou analýzu a implementaci jako cenu do soutěže o inovativní OBEC 2030. Vyhrát ji může i Vaše obec a během půl roku můžete mít odpadové hospodářství optimalizované.

Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inoviativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez. A vypracování strategického plánu obce může být Vaše!

INCIENJRKobec 2030odpadové hospodářstvíodpadysoběstačná obecsoutěž

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž