Uzavřít kruh, chcete-li anglicky: close the loop. To je heslem cirkulární ekonomiky již po desetiletí. Vychází z inspirace přírodou. Ta totiž nezná slovo „odpad“ a funguje cyklicky. Vše je k něčemu spotřebováno, nic nezůstává ladem. Po patnácti tisíci letech od neolitické revoluce, kdy první zemědělské společnosti začaly házet nepotřebné věci prostě za hranici osady, se konečně i lidstvo učí k původním principům přírody navrátit. Pořád naši krajinu i mysl sice hyzdí z pohledu přírody absurdní skládky. Ale nučili jsme se s tím něco dělat. Třeba taková obec Veselíčko má vlastní oběhový cyklus bioodpadu.
Oběhový cyklus bioodpadu: co to znamená?
Vysvětlíme to opravdu jednoduše. Když tatínek vaří guláš, zbydou mu slupky od cibule. Mamince zase lógr ve skleničce po turecké kávě a malý Pepík odhodí do koše ohryzek z hrušky. Všechny tyto ingredience většinou dnes ještě skončí na skládce, což je – nezlobte se na nás – do nebe volající arogance. Každému je přeci jasné, že tyhle všechny „zbytky“ mohou posloužit jako hnojivo. Ale ne, my raději hnojíme chemicky.
Nikterak ve Veselíčku. Slupky od cibule, lógr i ohryzek se vytřídí do sběrného kontejneru hnědé barvy. Ten, když je plný, odveze se nikoliv na skládku (dejme si prosím facku, kdykoliv v budoucnu vyslovíme toto slovo), ale do kompostárny. Tam se z milé cibule, lógru i hrušky postupně stane kompost. A ten obec rozveze zpět do sběrných hnízd tříděného odpadu. Než bys řekl švec, rozvezou si kompost místní lidé na kolečkách na své zahrádky a odměnou jim pak jsou obří dýně, šťavnatá rajčata, či pekelně pálivé papričky. Vše vlastní.
Historie kompostování ve Veselíčku
Nejprve ve Veselíčku postavili v roce 2015 kompostárnu v roce 2015. S pomocí dotace OPŽP. Je umístěna mimo obec u lesa na tělese rekultivované skládky. „Mimochodem, i to je důvodem, proč nikdo z občanů neměl s budováním kompostárny problém,“ vysvětluje starosta Tomáš Šulák. „Nikomu kompostárna nepřekáží a využívají ji i okolní obce.“ Bioodpad se sváží z 10 okolních obcí.
V souvislosti s projektem kompostárny obec pořídila nový traktor Deutz-Fahr, čelní nakladač, biodrtič s ramenem, překopávač kompostu a síto. Díky dalším projektům spolupráce v regionu DSO Lipensko, MAS a DSO Moravská brána obec (viz přehled projektů) pořídila vlastní barevné odpadové nádoby 1100 litrů, kompostéry do domů, traktorový nosič kontejnerů, štěpkovač aj. V roce 2021 pořídili svozový kontejner na vyklápění plastových hnědých kontejnerů (1100 litrů), které na 15 sběrných místech doplňují 5 sběrných hnízd, kde jsou velké kontejnery, které sváží traktor.
Díky tomuto systému mají v obci ve skvělém stavu nejen zahrádky, ale samozřejmě také veřejnou zeleň a zejména zámecký park (4,5 ha). „Popravdě, údržba toho parku a zeleně byla původní motivací pro projekt kompostárny,“ dodává starosta Šulák.