soutěž
Novinky, Videoblog

Podívejte se na video: digitální model obce

Vybavujete si Langweilův model v Muzeu Prahy? Krásně nám ilustruje podobu našeho hlavního města v roce 1837. Všechny ulice, domy, střechy. Kromě toho, že uchovává historickou podobu místa pro potřeby dalších generací mohl sloužit tehdejším radním pro účely plánování změn v katastru, oprav ulic a veřejných prostranství či rozvíjení strategie vývoje města. Dnes takový model může mít každá malá víska. Nikoliv v papírové, ale v digitální podobě! Říká se jí digitální model obce.

Data pro digitální model obce

Data zajistí snímkovací zařízení na střeše automobilu v kombinaci s dronem. Pomůže k inventarizaci majetku, mapování vizuálního smogu, či zjišťování průjezdnosti ulic. Data z dronu zase pomáhají plánovat revitalizaci krajiny, nebo optimalizovat hospodářské plochy. Na každý pád je prostě dobré mít vedle jedné skutečné obce ještě jednu digitální. Už třeba jenom jako záznam pro budoucí generace.

K čemu je to dobré

Kromě zmíněného zachycení současné podoby města / ulice / vsi / lesa (zdokumentovat se dá opravdu vše) pro potřeby budoucích generací má řadu dalších výhod. Mezi nimi je například inventarizace majetku, zlepšená možnost plánování, analýza vizuálního smogu, či skvělé vylepšení katastru.

Vaše práce v obci bude díky metodě scaning a 3D modelace obce mnohem jednodušší. Kam jste dříve museli zajet osobně, pořídit snímky, dokumentovat, to dnes máte z pohodlí městského úřadu prostřednictvím pár kliků na počítači.

Kamera na střechu auta provádějící scaning pro digitální model obce.

Soutěž o inovativní OBEC 2030

Digitální model obce můžete vyhrát i v soutěži o inovativní OBEC 2030 (více zde). Scaning a 3D modelaci obce dává do soutěže pro vítěznou obec zdarma naše partnerská společnost SMS data.

Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inoviativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez. A vypracování strategického plánu obce může být Vaše!

3D modelingdroninovaceinventarizace majetkuobecobec 2030soběstačná obectechnologietrimble

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž