soutěž
Cirkulární ekonomika, Dobrá praxe, Novinky, Soutěž, Videoblog

Podívejte se na video: Slatina pod Hazmburkem a její bioplynová stanice

Na téma bioplynová stanice se vede v současnosti v českém prostředí veliká diskuse, zejména spojená s novelou zákona o energetice. Sporná je část o výnosech z jednotlivých obnovitelných zdrojů. Tuto diskusi necháme na politicích. Pro nás je bioplynová stanice jednou ze správných cest, kudy se do budoucna vydat. Pojďme se podívat, jak k tomuto řešení přistoupili v obci Slatina pod Hazmburkem.

Bioplynová stanice v obci Slatina

Obec Slatina svojí bioplynovou stanici přihlásila mezi řešení do soutěže o inovativní OBEC 2030. Za to jsme rádi, neboť přináší příklad dobré praxe v oblasti využití alternativních zdrojů i investičně návratného myšlení obce.

Obec Slatina se podílí na bioplynové stanici 25 %. Ta vyrábí v kogeneraci elektřinu a teplo. Elektřina bude po splacení úvěru dodatečným zdrojem příjmů pro obec a teplo se již dnes využívá pro vytápění všech obecních budov. V létě pak na sušení obilí.

Samozřejmě, v případě bioplynových stanic je potřeba vyřešit spoustu věcí, jako třeba stabilitu dodávek a způsob „krmení železné krávy“. S bio a gastro odpadem je to tak, že je sice ekologicky správný, ale není považován za stabilní a dostatečný. U zemědělské produkce je to právě naopak.

Bioplynová stanice Slatina pod Hazmburkem

My v programu OBEC 2030 ale věříme tomu, že každé nové řešení má svá úskalí. První automobily jezdily na páru o dost pomaleji než koňská spřežení. Přesto by bylo chybou, kdyby díky tomu automobilismus ztrouchnivěl na smetišti dějin. Jsme si vědomi obou pohledů na problematiku bioplynových stanic. Věříme ale tomu, že (podobně jako třeba v případě elektromobility) počáteční problémy se s vývojem vyřeší. Výroba energie z bio a gastro odpadu je určitě správnou cestou. Nehledě na to, že jsme na začátku této cesty, pojďme si ukazovat na ní už existující řešení.

Soutěž o inovativní OBEC 2030

Přihlásit se do soutěže není nic složitého. Máte na obci inovativní řešení typu kompostér / fotovoltaickou elektrárnu / elektřinou poháněné (užitkové či osobní) vozidlo / dobře řešený systém odpadového hospodářství / elektronickou úřední desku / inovativní řešení čištění odpadních vod, či jiné výdobytky moderní doby? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím formuláře na obec2030.cz/soutez.

biometanbioplynová staniceobec 2030slatinaslatina pod hazmburkemsoběstačná obecvideoblogvlog

Michal Svoboda

Konzultant udržitelné energetiky SMS ČR, NS MAS. Manažer a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Energetický koordinátor MAS Český sever. Public speaker a propagátor komunitní energetiky.

soutěž