Vítězem 3. ročníku (2023) je obec Břehy z Pardubického kraje!
Mezi 10 finalistů roku 2023 se dostaly 2 obce Ústeckého kraje (Rybniště, Lipová), Středočeského kraje (Přerov nad Labem, Jizbice), Pardubického kraje (Břehy, Prosetín) a shodně po 1 obci z krajů Plzeňského (Nevřeň), Libereckého (Svor), Královehradeckého (Světí) a Jihomoravského (Tvarožná Lhota).
Obec Červená Voda se umístila na 11 místě.
Pardubický kraj
V obci Břehy se od blahé nepaměti nacházel vodní mlýn. Téměř před sto lety jej prozíravý mlynář přebudoval v elektrárnu. Ta však postupem času i s budovou mlýna chátrala a její osud se zdál být zpečetěn. V roce 2008 se obec rozhodla, že budovu i elektrárnu zachrání. Dvě mouchy jednou ranou: turisticky zajímavá památka a zároveň 80% soběstačnost obecních budov co se elektřiny týče.
Ústecký kraj
Rybniště se stává synonymním výrazem pro energetickou racionalitu Sudet. Namísto vzdušných zámků buduje pevné podloží decentrální energetiky za pomoci toho nejcennějšího, co má: vlastních sil a osobního nasazení místních obyvatel. Obec umožnila vznik a testování nového open-source software pro energetický management a testuje i vlastní hardware. Na řešení se podílejí studenti z místní průmyslovky a další lokální aktéři.
Ústecký kraj
V téměř nejsevernější obci ČR předvedli učebnicovou ukázku energetické optimalizace památkově chráněné budovy. Místní architektonický skvost – tzv. podstávkový dům – zažívá „druhý život“ díky nejen estetické, ale především energetické revitalizaci. Navzdory mýtům Lipová ukazuje, že i památkově chráněná budova lze energeticky optimalizovat.
Středočeský kraj
Salvátorký rybník je oázou klidu místních obyvatel. Jeho velmi citlivá rekonstrukce slouží jako prostředek relaxace a odpočinku v obci. Samozřejmě přispívá k zadržení vody v krajině. To však ale není to hlavní: Salvátorský rybník je unikátním biotopem a pilotním projektem záchrany ohrožené tradiční české ryby: Karase obecného.
Jihomoravský kraj
Tvarožná Lhota maximalizuje turistický potenciál přírodní destinace tím, že citlivě a ruku v ruce s přírodou modernizuje turistickou infrastrukturu. Místo asfaltového parkoviště mají travnaté a kryté korunami stromů. Elektřina potřebná k jeho provozu pochází z vlastních solárních zdrojů. Elektrocyklista si zde doplní energii pro své dvoustopé vozidlo.
Liberecký kraj
Ve Svoru razí heslo na nic nečekat a čas smysluplně využít na přípravu. Přestože komunitní energetika v roce 2023 stále není legislativně podpořena, Svor patří mezi těch několik málo obcí, které se precizně připravily. Několik zdrojů výroby energie už obec vlastní a buduje další. S ohledem na to, aby se energií neplýtvalo: všechny budovy v obecním majetku prošly energetickou optimalizací a náklady na jejich provoz jsou minimalizovány.
Pardubický kraj
Obec Prosetín se stává příkladem ekonomické, energetické i environmentální racionality: buduje projekty, které dávají smysl jak pro život občanů, tak pro životní prostředí. Základem jsou energetické úspory, ale hlavním bodem smělé plány například na energetické využití čistírenských kalů jako energetické suroviny.
Plzeňský kraj
V Nevřeni se rozhodli čistit vodu naprosto přírodním způsobem. Namísto chemie či energeticky náročných čerpadel čistí vodu prostě adekvátně vybudovaná soustava rybníků. Kromě čištění odpadních vod napomáhá projekt i zadržování vody v krajině. Systém rybníků zadrží i případné havarijní úniky škodlivých látek do vodoteče.
Středočeský kraj
Jedna paní si na obec Jizbice stěžovala, že do bývalé pískovny nelegálně zaváží odpad. Aby bylo prokázáno, že se vozí pouze a jen hlína, objednala obec biologický rozbor. Ten nejenže „narazil na hlínu“, ale identifikoval unikátní biotop s 10 živočichy z červeného seznamu. Když se to obec dozvěděla, rozhodla se pro tyto ohrožené druhy udělat maximum a vybudovala na místě zcela unikátní biotop, který díky naučné stezce slouží i lidem.
Královehradecký kraj
Starého oblečení a dalších nepotřebných věcí, které ale ještě někdo jiný může využít, se nejčastěji zbavíme tak, že je odložíme do kontejneru (v lepším případě právě sloužícím pro druhý život věcí). Ve Světí dávají tomuto druhu odložených „nepotřebností“ druhý život s příběhem: vybudovali re-use centrum, kam můžete staré, ale funkční věci donést a kdoví, třeba si zase odnést jiné. Elektronický e-shop je již na cestě!
Soutěž OBEC 2030 pořádá Sdružení místních samospráv ČR již třetím rokem. Za tu dobu nasbírala již přes stovku účastníků napříč všemi regiony ČR. Soutěž se zaměřuje na inovace a příklady dobré praxe v energetice a ochraně životního prostředí. Přijímána jsou řešení s velikým dopadem, jakož i drobná vylepšení, která vynikají svou nápaditostí. Po uzávěrce přihlášek vybírá odborná porota 10 finalistů. Pořadí mezi nimi určí účastníci sami prostřednictvím hlasování online. Ve třetím ročníku pořádaném roku 2023 postoupilo do finále následujícíh 10 obcí. O pořadí hlasovali všichni účastníci a partneři sami.
OBEC 2030 je edukační a konzultační platforma Sdružení místních samospráv ČR pro podporu komunitní a komunální energetiky na obcích ČR.
Copyright 2023 @ OBEC2030. All rights reserved.