Soutěž OBEC 2030 hodnotí příklady dobré praxe udržitelné energetiky a environmentálního přístupu na českých městech a obcích. Do druhého ročníku se přihlásilo 38 soutěžících napříč všemi kraji. Z nich odborná porota vybrala v říjnu 2022 10 finalistů. O vítězích cen pak rozhodnou všichni zúčastnění online hlasováním. Vyhlášení proběhne 10. listopadu 2022 na Celostátní konferenci SMS ČR v Českém Krumlově.
Již tradičně je hlasování o finalistech soutěže nevšedním zážitkem, kdy v historické budově SMS ČR na Národní ulici v Praze zasedne odborná porota, aby prodiskutovala soutěžící a vybrala 10 finalistů. Členy poroty tentokráte byli Eliška Olšáková, předsedkyně SMS ČR a poslankyně parlamentu ČR, Jana Přecechtělová, výkonná ředitelka SMS ČR, Renata Havlová za ŠKODA AUTO, Martina Kurzová za SMS-služby, Valentýna Mejzlíková za KB SmartPay, David Martínek za ČEZ ESCO, Petr Novotný za INCIEN, a Tadeáš Konschill za ŠKODA AUTO. Porotě předsedal Michal Svoboda za OBEC 2030.
Horké karty
V první fázi bylo uděleno tzv. 6 horkých karet – každý z partnerů soutěže mohl poslat jednoho soutěžícího přímo do finále. Těmito finalisty se stali (v abecedním pořadí):
Červená Voda za projekt revitalizace nivy toku Březná a vytvoření nového biotopu mokřadu. Tento projekt zaujal především kombinací environmentálního uvažování spojeného s esteticky vyrovnanou prací s krajinnými prvky.
Více se dočtete zde.
Kněžice, které jsou první soběstačnou obcí v ČR, co se týče produkce tepla a v celkovém saldu výroby a spotřeby i elektřiny. Kněžice nezůstávají u svého dnes již letitého řešení odpadové bioplynky, ale přidávají i další prky soběstačné energetiky, jako výtopnu na biomasu.
Podbořany za komplexní přístup k environmentálně odpovědné a energeticky udržitelné obci. Také za odvahu realizovat věci samostatně, v protikladu s na klíč dodávaným řešením třetích stran (systém odpadového hospodářství).
Střeň za komplexní přístup k výrobě a využití energie z obnovitelných zdrojů. Místní ČOV je zčásti poháněná čistou energií ze slunce, ze které se zároveň dobíjí obecní multikára. Návštěvník obce si díky ní ale může i dobít (či nafouknout) elektrokolo.
Tábor za špičkově zpracovanou strategii energetického managementu, úspěšně ústící v certifikaci dle normy ISO 50001 (jako první v ČR u příspěvkové organizace). Na základě kvalitního energetického managementu realizuje Tábor další kroky v energetice, které má díky tomu velmi dobře podloženy měřnými údaji.
Trojanovice za excelentní přípravu na systém komunitní energetiky, která mimo jiné zahrnuje i vlastní síť distribuce elektřiny a systém sdílení vyrobené elektřiny mezi jednotlivými budovami v obci. Obec nečeká na změny v legislativě, ale poradí si po svém. I tato odvaha porotu zaujala.
Hlasy odborné poroty
Šest horkých karet bylo doplněno o tři další finalisty na základě hlasování členů poroty. Díky tomu do klání o ceny postupují (v abecedním pořadí):
Dlouhoňovice, obec čisté energie a baterií, kde energie ze slunečního záření je akumulována téměř po celé obci a poté využita pro rozličné účely: veřejné osvětlení, dobíjení obecního užitkového elektromobilu, či prostě k dispozici elektrocyklistům k doplnění energie do jejich dvoustopých vozidel.
Klášterec nad Ohří za projekt revitalizace budovy kulturního domu. Ten nejenže z klasické „kostky“ vytvořil esteticky významné dílo, ale především (dle perspektivy této soutěže) původně energeticky velmi náročnou budovu posunul do energeticky pasivního standardu.
Lovosice za absolutně ukázkový přístup k elektromobilitě. Říká se, že elektromobil je tak čistý, jak čistá je energie, na níž jezdí. Dobíjecí stanoviště v centru Lovosic pracuje pouze s obnovitelnou energií vlastní malé vodní elektrárny na Labi, na kterou je napojeno přímým vedením. Žádnou energii z fosilních paliv tak elektromobil v Lovosicích nenačerpá.
Call předsedy poroty
Vůbec poprvé v historii soutěže nastala při hlasování o finalistech soutěže ošemetná situace nerozhodného výsledku dvou obcí na posledním volném spotu. Osmičlená porota byla i v rozstřelovém hlasování rozdělena do dvou stejně velkých polovin. V takovém případě pravidla stanovují jedinou výjimku, při níž hlasování přebírá jinak nestranný předseda poroty. Toto rozhodnutí je z podstaty věci nelehké, protože vyžaduje vyřadit ze jeden ze dvou velmi kvalitních projektů. Volné místo je však jedno a to získala obec:
Okrouhlice za ukázkový příklad dobrého „malého“ projektu vytvořeného svépomocí a díky vlastnímu inovativnímu myšlení. V obci mají rybník na kopci a čerpají do něj vodu když svítí slunce, pomocí energie získané prostřednicvím fotovoltaických panelů.
Závěrečné slovo předsedy poroty
Celý průběh druhého ročníku soutěže o OBEC 2030 jsem si nesmírně užil. Bylo mi ctí bavit se s inovativními starosty, kteří mají odvahu realizovat řešení, která někteří sice vítají, ale jiní mohou mít výhrady, jak je v naší zemi národní povahou. Práce s kreativními i odvážnými lidmi mi dává sílu do života. Proto je mi líto, že postoupit může z těch čtyř desítek projektů jen jeden a cendu dostane šest. Cenu by si totiž zasloužili všichni přihlášení. Do příštího ročníku tak apeluji na další potenciální partnery, aby se do soutěže zapojili. Ocenění si totiž všichni soutěžící zaslouží. A těm, kteří letos nevystoupají na pódium celostátní konference, kde vyhlášení proběhne, tímto za celou porotu děkuji. Přestože jste letos nepostoupili, vážíme si Vaší práce a oceňujeme ji. Zveme Vás k účasti v dalších ročnících!